جراحی پلک یا بلفاروپلاستی ، هزینه و مراقبت های بعد از عمل

جراحی پلک یا بلفاروپلاستی ، هزینه و مراقبت های بعد از عمل

26 آذر 1400 مقالات
زمان مطالعه : 6 دقیقه
جراحی پلک

جراحی زیبایی پلک

 

جراحی پلک (بلفاروپلاستی) چیست ؟

عمل بلفاروپلاستی (blepharoplasty) یا جراحی زیبایی پلک: بعد از جراحی بینی، یكی از رایج ‏ترین عمل‏های زیبایی در ایران محسوب می‌شود. ممکن است پلکهای بالایی و گاهی اوقات پلکهای پایینی چشم شما، به عنوان بخشی از روند پیری ، و یا بصورت ارثی، افتادگی پیدا کرده و یا ضعیف و شل شده باشند. همچنین ممکن است ابروهای شما به عنوان بخشی از همان فرآیند، آویزان شده یا افتادگی داشته باشند. این فرآیند را افتادگی پلک مینامند.

شما با عمل جراحی بلفاروپلاستی، طی مدت زمانی بین 1 تا 3 ساعت، می‌توانید حالت خسته و افتاده ی چشمها و افتادگی پلکهای خود را درمان کرده و چشمانی جذاب، شاداب و جوان داشته باشید. در این عمل، افتادگی پلک های بالا ، و همچنین پف زیر چشم کاملا اصلاح میشوند.

اغلب اوقات جراحی بلفاروپلاستی را یک عمل زیبایی میدانند؛ اما خوبست بدانید در حیطه ی درمانی هم، بلفاروپلاستی می‌تواند میدان دید اشخاصی که افتادگی پلک، باعث کم شدن میدان دیدشان شده را، با رفع افتادگی‌های شدید پلک بهبود بخشد.

میتوان پلکهای بالا را در جلسه ای جدا، و پلکهای پایین را در یک جلسه ی دیگر جراحی نمود؛ اما ترجیح اغلب افراد اینست که پف پلکهای فوقانی و پایین بصورت همزمان در یک جلسه عمل مي شوند.

کاربردهای بلفاروپلاستی

روی هم رفته کاربردهای جراحی پلک را می‌توان در فهرست زیر خلاصه کرد:

درمان افتادگی پوست یا شلی پوست پلک بالا که باعث ایجاد چین و چروک روی پلک می‌شود و می‌تواند انحنای سطحی (کانتور) پلک را با مشکل مواجه کند.
درمان افتادگی پلک ناشی از سنگینی پوست اضافه که باعث اختلال در بینایی فرد می‌شود.
برطرف کردن پف و تورم پلک‌ها؛
برطرف کردن پف و تورم زیر چشم؛
رفع افتادگی پلک پایین که باعث بیشتر دیده شدن نواحی سفید چشم در زیر قرنیه می‌شود.
برداشت پوست اضافی و رفع چین و چروک‌های ظریف پلک پایینی.

جراحی زیبایی پلک

جراحی زیبایی پلک

بهترین کاندیدای بلفاروپلاستی

به طور کلی اگر پوست اطراف چشم‌هایتان متورم و افتاده به نظر می رسد، جراحی پلک انتخابی خوبی برای جوانسازی صورت شماست. پف کردن چشم‌ها می‌تواند ناشی از ادم یا آلرژی باشد، به همین دلیل قبل از اقدام برای جراحی باید مطمئن شویم که افتادگی یا تورم ناشی از افزایش سن است.

اگر همه‌ی شرایط برای انجام بلفاروپلاستی مساعد باشد، باید انتظارات صحیحی از این عمل جراحی داشته باشید. مانند تمام روش‌های زیبایی و جوانسازی، این جراحی می‌تواند بهبودهای چشمگیری در زیبایی صورت و چشم‌های شما ایجاد کند ولی به معنی دستیابی به اکسیر جوانی نیست. بعد از تمام درمان‌های جوانسازی، پوست شما فرآیند پیری خود را ادامه می‌دهد و ممکن است در آینده‌ی نسبتاً دور، نیاز باشد که دوباره همین درمان را دریافت کنید یا برای ترمیم نتایج از روش‌های جوانسازی دیگر استفاده کنید.

هزینه جراحی پلک

معمولا عوامل متعددی در تعیین هزینه عمل بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین اثرگذار است. تخصص پزشک یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که تعیین کننده هزینه این جراحی است. هرچه تجربه پزشک در زمینه بلفاروپلاستی بیشتر باشد، قطعا میزان هزینه نیز بیشتر خواهد شد. محل جراحی و خدمات جانبی قبل و بعد از بلفاروپلاستی، از پارامترهای تعیین کننده هزینه عمل بلفاروپلاستی است. معمولا جراحی در مرکز جراحی یا کلینیک کم‌تر از بیمارستان و اتاق عمل خواهد بود.

جراحی پلک

جراحی پلک

آمادگی و مراقبت‌های قبل از جراحی پلک

قبل از اقدام به جراحی لیفت پلک، پزشک برخی آزمایشات مانند بینایی سنجی و اشک چشم را انجام می دهد.
داروهای مصرفی خود از قبیل داروهای تجویزی، بدون نسخه و حتی مکمل ها را باید به پزشک گزارش دهید.
برخی از داروها خطر خون ریزی را افزایش می دهند و قبل از جراحی نباید از آن ها استفاده کنید: ایبوپروفن – ادویل – وافارین.
سه هفته قبل از عمل، سیگار کشیدن و نوشیدن الکل را متوقف کنید.
در بعضی موارد ممکن است پزشک توصیه کند که در روز عمل ناشتا باشید.
قبل از انجام عمل جراحی لیفت پلک حتما با پزشک متخصص مشاوره کنید و دستورالعمل‏ های قبل و بعد از جراحی را به صورت کامل و دقیق رعایت کنید.

مراحل عمل جراحی پلک

بلفاروپلاستی می‌تواند بر پلک بالایی، پلک پایینی یا هردوی آن‌ها انجام شود.

در طی جراحی، برش‌هایی همسو با خطوط طبیعی پلک در زیر شکاف پلک فوقانی و کمی پایین‌تر از مژه‌های پلک پایینی ایجاد می‌شود. نحوه‌ی ایجاد برش‌ها به شکلی است که بعد از بهبودی کامل، به هیچ عنوان قابل مشاهده نخواهد بود. پیش از ایجاد برش‌ها، زمانی که روی تخت جراحی دراز کشیده‌اید، جراح به دقت محل‌هایی که باید پوست اضافی یا بالشتک‌های چربی‌شان برداشته شود را مشخص می‌کند.

برش به کمک ابزار جراحی دقیق انجام می‌شود و سپس محل زخم با استفاده از بخیه‌های بسیار ظریف یا چسب بافتی به نحوی بسته می‌شود که به ظاهر مد نظر خود برسید. این که چه مقدار از پوست اضافی، چربی‌ها یا عضلات پیرامون چشم باید حذف شوند، به نظر پزشک در حین جراحی و معاینات قبل از عمل بستگی دارد. مواردی نظیر ساختار عضلانی صورت، ساختار استخوانی و تقارن ابروهای شما از جمله عوامل تعیین کننده هستند.

در صورت نیاز جراح از لیزر کربن دی اکسید (CO2) برای بهبود نتایج و جوانسازی لایه‌های سطحی پوست استفاده می‌کند تا چین و چروک‌های ظریف باقی مانده هم از بین بروند.

دوره نقاهت بعد از عمل جراحی پلک

کبودی و تورم پلک‏ ها پس از چند روز کاهش می‏ یابد.
استفاده از کمپرس سرد روند بهبود را سرعت می‏ بخشد.
فعالیت‏ های سبک مانند راه رفتن نیز به بهبود زخم کمک می‏ کند.
7 الی 10 روز بعد از بلفاروپلاستی فرد می‏ تواند به فعالیت روزانه خود بپردازد.
معمولا در محل برش باندهای نازک قرار می‏ گیرند و پس چند روز برداشته می‏ شوند، تقریبا یک هفته بخیه ها باقی می ‏مانند.
حساسیت به نور و تاری دید تا دو روز طبیعی است. اما اگر بیشتر از آن ادامه پیدا کرد حتما باید به جراح خود اطلاع دهید.
بعد از جراحی پلک نمی توان از لنزهای تماسی استفاده کرد و حتما باید از عینک استفاده کنید.
به همراه داشتن عینک آفتابی را فراموش نکنید.

جراحی پلک

جراحی پلک

عوارض و خطرات بلفاروپلاستی یا جراحی پلک

به گزارش انجمن جراحی پلاستیک آمریکا، جراحی بلفاروپلاستی معمولا هیچ عارضه خاصی از خود بروز نمی‌دهد. اما باید بدانید، اگر این جراحی توسط پزشک غیرمتخصص و غیرحرفه‌ای انجام شود، ریسک بروز مشکلات متعدد و عوارض نیز افزایش می‌یابد. پس سعی کنید برای انجام این جراحی پزشک قابل اعتمادی را انتخاب کنید. در ادامه به عوارض احتمالی این عمل که توسط نشریه HealthLine گزارش شده است، می‌پردازیم:

 1. تاری دید موقتی
 2. سوزش چشم موقتی
 3. آسیب پوستی و چشمی ناشی از قرار گرفتن در معرض آفتاب
 4. خشکی چشم شدید
 5. احساس خارش در اطراف چشم
 6. مشکل باز ماندن چشم در هنگام خواب
 7. اسکار پوستی
 8. کبودی و تورم (رایج)
 9. عفونت در محل زخم
 10. آسیب عضلانی
 11. آسیب به بینایی (اشتباه پزشکی)

آیا بلفاروپلاستی یا جراحی پلک همیشه جنبه زیبایی دارد؟

جراحی برداشتن پلک همواره جنبه زیبایی ندارد و در بسیاری موارد کاملا یک عمل درمانی محسوب می ‎شود تا از خطرات احتمالی که ممکن است به چشم و بینایی وارد شود جلوگیری گردد. قبل از اقدام و تصمیم گیری برای انجام این روش باید با پزشک و جراح خود مشورت کنید و نمونه کارهای قبلی را مشاهده نمایید. تمامی ابهامات و سوالات خود را در جلسه مشاوره بپرسید تا بتوانید با آگاهی کامل انتخاب درستی انجام دهید.

مدت زمان عمل بلفاروپلاستی چقدر است؟

عملیات می تواند 30 دقیقه تا یک ساعت طول بکشد. با توجه به اقدامات اضافی، این دوره ممکن است طولانی تر باشد.

سن مناسب برای انجام جراحی پلک

معمولا سن خاصی برای این جراحی در نظر گرفته نمی‏ شود زیرا تنها برای افتادگی پلک بر اثر افزایش سن نمی ‏باشد و ممکن است فردی در جوانی به صورت ژنتیکی پف و یا افتادگی پلک داشته باشد. نتیجه جراحی بلفاروپلاستی برای افراد سن بالا که در دهه چهل یا پنجاه سالگی خود هستند، حدودا 10 تا 12 سال ماندگار و ثابت است. اما بعد از آن احتمال دوباره جمع شدن پوست پلک وجود دارد و کاملا طبیعی می‏ باشد.

بلفاروپلاستی یا جراحی پلک چه فوایدی دارد؟

پوست و چربی بیش از حد پلک‏ های فوقانی، علاوه بر ظاهری پف کرده موجب سنگین شدن پلک ‏ها می ‏شود و در بینایی فرد اختلال ایجاد می‏ کند. با حذف پوست و چربی اضافی می‏ توان دید فرد را بهبود بخشید.
همچنین زیر چشم‏ ها سه بخش جداگانه چربی ‏های مداری قرار دارند که به مرور زمان کاهش این چربی ‏ها باعث آویزان شدن پوست می‏ گردد. برداشتن چربی اضافی زیر چشم‏ ها باعث از بین رفتن چروک و سفت شدن پوست می‏ شود.

درمان پف زیر چشم با عمل جراحی پلک

بلفاروپلاستی تنها برای درمان افتادگی پلک بالای چشم نیست بلکه برای پف زیر چشم نیز به کار می رود.

در جراحی پلک از بی حسی استفاده می شود یا بیهوشی؟

جراحی پلک با توجه به شرایط پزشکی فرد و تشخیص پزشک ممکن است تحت بی حسی موضعی و یا بیهوشی کامل انجام شود. در صورتی بیهوشی کامل انجام می شود که هردو ناحیه پلک و زیرچشم نیاز به بلفاروپلاستی داشته باشند. اما بی حسی موضعی به جراح این امکان را می دهد تا حرکت عضلات چشم را در حین عمل بررسی کند تا عوارض جانبی آن از بین برود.

۰۹۲۱۵۲۵۶۷۵۵