عوارض عمل بینی و معایب عمل بینی
عوارض عمل بینی

عوارض عمل بینی و معایب عمل بینی

8 دی 1400 جراحی زیبایی بینی
زمان مطالعه : 7 دقیقه

عوارض و معایب عمل جراحی بینی

عوارض عمل بینی و معایب عمل بینی ، یکی از مهم ترین موضوعاتی که در جراحی هایی زیبایی بالاخص جراحی زیبایی بینی مطرح می شود موارد خطرناک بعد از جراحی بینی یا پیامد های منفی آن است.

اگر بخواهیم واقع گرا باشیم و گزارش هایی مبنی بر واقعیت را ارائه کنیم باید بگوییم که جراحی بینی همچون تمامی جراحی های زیبایی و درمانی دارای پیامدها و آثار منفی ای است که البته می توان با انجام یکسری اقدامات مراقبتی به کاهش میزان بروز این پیامد ها کمک کرد.

در ادامه به برخی از عوارض و موارد خطرناکی که بعد از جراحی بینی رخ خواهد داد اشاره خواهیم کرد و راهکار هایی ارائه می کنیم.

عوارض عمل بینی

بهترین جراح بینی در تهران

عوارض احتمالی عمل بینی

جراحی بینی از رایج ترین جراحی های زیبایی در ایران به شمار می رود، بینی در ظاهر صورت و سیستم عملکرد تنفسی انسان، نقش بسیار زیادی دارد. با استفاده از جراحی زیبایی بینی، مشکلات ظاهری انسان و همچنین مشکلات تنفسی انسان و گرفتگی بینی و انحراف تیغه میانه بینی برطرف می شود. متاسفانه خیلی از افراد تنها به ظاهر زیبای بینی اهمیت می دهند و برای مسائل دیگر اهمیتی قائل نمی باشند و مسائل دیگر برای آن ها از اهمیت کمتری برخوردار است. و همین امر باعث بروز برخی عوارض احتمالی جراحی بینی می گردد. البته عوامل دیگری نیز در بروز عوارض نقش دارند. که در ادامه توضیحات بیشتری در این باره ارائه داده ایم.

این مطلب را هم ببینید
عوارض خندیدن و گریه کردن بعد از عمل بینی

عوارضی که ممکن است در اثر عمل بینی رخ دهد عبارتند از :

 1. خونریزی بعد از عمل بینی
 2. عفونت
 3. هماتوم یا جمع شدن خون در زیر پوست
 4. واکنش به داروهای بیهوشی و بی حسی
 5. تورم و کبودی
 6. خون دماغ شدن
 7. باقی ماندن جای زخم و بخیه
 8. پاره شدن رگ خونی کوچک روی پوست
 9. نامتقارن شدن سوراخ های بینی
 10. درد پس از جراحی
 11. عواملی که باعث بروز عوارض عمل بینی می شود:

نقش جراح بینی در بروز عوارض احتمالی عمل بینی

انتخاب جراح بینی نقش بسیار زیادی در بروز عوارض احتمالی جراحی بینی دارد. و از روی دیگر انتخاب خود فرد در مدل بینی بسیار حائز اهمیت است. به طور مثال افرادی که جراحی بینی عروسکی انجام می دهند اغلب دچار مشکلات تنفسی بعد از جراحی بینی می شوند. برخی افراد نیز با رعایت نکردن مراقبت های بعد از جراحی بینی دچار برخی مشکلات و عوارض ناشی از جراحی می شوند.

عوارض ناشی از عمل بینی:

احتمال بروز عوارض در جراحی بینی مانند هر جراحی، وجود دارد. در صورت انتخاب جراح بینی مناسب و رعایت کردن مراقبت های بعد از جراحی بینی بروز عوارض احتمال به حداقل می رسد. عوارض ناشی از جراحی شامل موارد زیر می باشد

برطرف نشدن انحراف تیغه وسط بینی به طور کامل
چسبندگی داخل بینی
کوچک شدن بیش از حد سوراخ های بینی
باریک شدن بیش از اندازه نوک بینی
افتادگی نوک بینی
تنگی دریچه داخلی بینی که به علت برداشتن بیش از حد بافت ها و غضروف های بینی رخ می دهد
بر اثر برداشتن بیش از حد قوز بینی امکان بینی زینی شکل وجود دارد
احتمال خونریزی

 

عمل بینی بدون عوارض احتمالی

بسیاری از مراجعه کنندگان تمایل به داشتن یک بینی بدون عوارض بعد از جراحی دارند ، بسیاری از افراد هم نگران این مساله هستند که مشکلات ناشی از جراحی بینی گریبان گیر آنها نشود .
نتیجه ی جراحی بینی می تواند موفق باشد اگر:
انتخاب جراح به صورت اصولی و کاملا اگاهانه انجام شود .
عوامل متعددی بر نتیجه هر جراحی و بخصوص جراحی بینی ت‍أثیر گذار است.

این مطلب را هم ببینید
بعد از جراحی بینی چه کارهایی نکنیم

نخست نوع و طبیعت بینی است

باید توجه داشته باشید که نوع بینی در نتیجه ی بینی تاثیر به سزایی می گذارد، بینی های استخوانی و بینی های گوشتی دارای نتایج متفاوتی بعد از عمل خواهند بود . همانطور که قبلا اشاره کرده ایم انواع مختلفی از بینی وجود دارد؛ گوشتی، استخوانی، پهن، دراز و غیره. امکان تغییر در هر بینی با بینی دیگر متفاوت است، مثلا نمی شود بینی گوشتی به یک بینی ظریف و کوچک تبدیل شود.

دوم تکنیک و روش جراحی است

که به علم، تجربه و هنر جراح مرتبط است. عامل سوم مراقبت های پس از جراحی است. و بالاخره نتیجه به دید و انتظار فرد بستگی دارد. ممکن است میزان سربالا بودن یا اندازه بینی برای یک نفر ایده آل و در فرد دیگری نامطلوب جلوه کند.
جنس بینی از سنگ و چوب و فلز نیست که به هر شکل و اندازه و با گذاشتن وسائل اندازه گیری قادر باشیم آنرا تغییر دهیم، بینی از بافت های زنده استخوان، غضروف، پوست و غیره تشکیل شده که ایجاد تغییرات و اجرای میلیمتری آنها بعضاً و بطور دقیق امکان پذیر نیست. بنابراین به هیچ وجه نمی توان انتظار نتیجه صدر در صد از جراحی داشت. وجود ایرادات و عدم تقارن های کوچک اجتناب ناپذیر است.

به افراد کمال گرا که انتظار نتیجه صد در صد دارند توصیه می کنم که جراحی نکرده و از جراحان هم می خواهم که دست به جراحی این اشخاص نزنند. زیرا انتخاب برای چنین افرادی با مشکل مواجه می شود و در هر صورت از نتیجه ی عمل خود ناراضی خواهند بود.
در صورت تمایل به داشتن یک بینی بدون عوارض احتمالی به دکتر امیر حسین محمدی مفرد مراجعه و از تجارب بی نظیر ایشان در این زمینه بهره مند شوید .

مزایای جراحی زیبایی بینی

۱) تعادل

گاهی اوقات بینی می تواند بر روی صورت فردی شکل انحرافی داشته باشد؛ ظاهرمنحصر به فرد بینی ممکن است باعث ایجاد عدم تعادل بین بینی و صورت شود. یک شخص مشهور ممکن است به خاطر شکل بینی اش معروف شود. افرادی مانند اوون ویلسون، بیل کلینتون، و یا باربارا استرئیس و هرگز در مورد ایجاد تغییرات بر روی بینی شان فکر نمی کنند، زیرا مشخصه های بینی آنها ویژگی هایی است که بواسطه اش در بین عموم مردم شناخته شده اند. با این حال در حالت عادی برای افرادی مانند ما، یک بینی بزرگ می تواند چیزی باشد که به نظر برسد تعادل چهره را به هم زده و باید فکری در موردش کرد.

این مطلب را هم ببینید
عوارض عمل بینی

۲) بهبود جریان تنفس بینی

ساختارهای متفاوت داخل بینی می تواند در ایجاد مشکلات جریان تنفس از راه بینی سهیم باشد.. ایجاد ضربه شدید در حین ورزش یا حوادثی مانند تصادف یا اختلال های دیگر می تواند دلایلی برای ایجاد انحراف و شکستگی در تیغه بینی فرد شود. استخوان اصلی یا تیغه بینی شامل یک دیوار است که سمت چپ و راست بینی را جدا می کند. اگر این تیغه یا به اصطلاح سپتوم کج شده باشد، ممکن است یک یا هر دو طرف راه تنفسی بینی فرد که وظیفه ارسال جریان هوا به ریه را بر عهده دارد، را ببندد. در این موارد اغلب رینوپلاستی یا جراحی زیبایی بینی به همراه سپتوپلاستی یا اصلاح انحراف استخوان همزمان برای فرد انجام می شود تا با عبارتی هم هر دو مسیر تنفس برای فرد اصلاح شود و هم ظاهر نامناسب بینی اش بهبود پیدا کند.

مخروط های وارونه پایین تر نیز شامل ساختارهای پیچیده تر در داخل بینی می شوند که می تواند منجر به انسداد مجاری هوایی بین بینی شود. جراحی بینی می تواند با هدف کوچک کردن این مخروط ها و بهبود جریان هوا انجام شود. در این رابطه هم جراحی به اصطلاح توربینوپلاستی همزمان با آرژینوپلاستی یا اصلاح مجاری تنفسی انجام می شود. مخروط های وارونه بر روی ظاهر بینی تاثیر نمی گذارد.

۳) اعتماد به نفس و تجسم ذهنی بهتر از ظاهر خود

در مواردی که افراد از مشکلات روانی مانند خود پنداری های منفی و نبود اعتماد به نفس رنج می برند، تغییرات مثبت در ظاهر بینی می تواند به افزایش اعتماد به نفس بواسطه جراحی بینی منجر شود.

این مطلب را هم ببینید
مراقبت بعد از عمل بینی و 35 نکته خیلی مهم

معایب عمل بینی

۱) پوست ضخیم

پوست بینی که ضخیم باشد، باعث می شود نتایج جراحی بینی چالشی تر دیده شود؛ موضوعی که بیشتر در کسانی صدق می کند که خواستار نوک بینی جمع و جور شده تر هستند. جراحی های بینی فانتزی یا به اصطلاح ساختن بینی های عروسکی که بیش از حد نرمال نوک بینی را کوچک می کند، ممکن است غضروف نوک بینی فرد را از بین ببرد. با این حال، اگر پوست رویه صورت شما ضخیم باشد، نتایج چالشی تری از جراحی زیبایی بینی به دست خواهید آورد.

 

۲) محدودیت ها

موارد بسیاری است که فرد در فرآیند جراحی زیبایی بینی با آنها درگیر خواهد بود. با استفاده از جراحی بینی انجام شود. شکل بینی می تواند با تغییر شکل غضروف و استخوان یه اشکال متنوع دستکاری شود. با این حال محدودیت هایی بر اساس آناتومی کلی فردی وجود دارد.

 

۳) هرگز تصویر بینی سلبریتی مورد علاقه تان را مبنا قرار ندهید

حتی اگر فرد با سلبریتی مشهور و محبوبش دو قلوی همسان هم باشد، این تصور غیر واقعی است که فکر کند می تواند یک بینی مشابه او داشته باشد ؛ بدون توجه به اینکه نتیجه جراحی بینی موفق است یا نه. بنابراین، هر فردی باید بر جنبه های منحصر به فرد بینی خودش تمرکز کند تا با توجه به نگرانی ها و انتظارات و اهداف خود، بهترین نتیجه را از جراحی بینی بگیرد.

عوارض مواد بیهوشی

عوارض ناشی از مواد بیهوشی که در بین برخی از افراد شایع شده این است که بیهوشی باعث اختلال حافظه می شود این موضوع در بین نوزادان و کودکان جدی تر است ، لازم است که بدانید در هیچ کتاب علمی از اختلال حافظه یا ضایعات مغزی ماندگار به عنوان عوارض بیهوشی نام برده نشده است.

 1. تهوع و استفراغ: این عوارض جراحی بینی در طول چند روز اول پس از عمل متداول است و ممکن است با عوامل خاصی مثل نوع عمل جراحی، برخی دارو ها و تحرک، تحریک شود.
 2. گلو درد: لوله ای که برای کمک به تنفس در گلو قرار می گیرد، ممکن است پس از درآوردن منجر به درد در ناحیه گلو شود.
 3. گیجی: گیجی پس از به هوش آمدن امری طبیعی است، اما برای برخی افراد خصوصا سالمندان ممکن است این گیجی هفته ها یا روزها طول بکشد.
 4. درد عضلات: دارویی که برای شل کردن عضلات تزریق می شود تا بتوان لوله تنفس را به راحتی داخل برد، می تواند منجر به درد عضلانی شود.
 5. خارش: این عارضه جانبی رایج داروی نارکوتیک است، داروی مسکنی که گاهی در بیهوشی های عمومی استفاده می شود.
 6. لرز (هیپوترمی): لرز در بیمارانی که هوشیاری خود را پس از عمل به دست می آورند بسیار متداول است و در حدود نیمی از افراد بروز می کند. محققان به دلیل آن کاملا آگاه نیستند اما تصور می کنند که این امر به سبب کاهش دمای درونی بدن باشد.
 7. هذیان بعد از عمل یا اختلال شناختی: بعضی مواقع گیجی و از دست دادن حافظه ممکن است بیشتر از چند ساعت به طول انجامد.
این مطلب را هم ببینید
نحوه چسب زدن بینی بعد از عمل زیبایی بینی

روند بهبودی عوارض و رسیدن به نتایج نهایی

 

هفته اول: پس از عمل جراحی زیبایی بینی احساسی مانند زمان سرماخوردگی دارید و مایعی آبکی و قرمز رنگ از بینی ترشح می‌شود.

هفته دوم: کاهش تورم و کبودی شروع می‌شود و احساس بسیار بهتری خواهید داشت. در این مرحله بخیه‌ها نیز کشیده می‌شود.

هفته سوم: چشم‌ها هنوز کبود هستند، اما به تدریج کبودی محو می‌شود. در این مرحله می‌توانید بینی خود را بگیرید و فین کنید.

هفته چهارم: در این زمان کبودی تا حد زیادی رفع شده و تورم نیز کاهش یافته است. پس از یک ماه می‌توانید به سر کار برگردید.

پس از گذشت یک ماه: بخش اعظم ورم کاملاً فروکش می‌کند.

پس از گذشت دو ماه: بینی هنوز بی‌حس است، اما به مرور این کرختی و بی‌حسی برطرف می‌شود.

پس از گذشت شش ماه: ورم تقریباً به طور کامل از بین رفته است و شکل نهایی بینی جدید قابل مشاهده است.