عوارض جراحی بینی چیست؟ آشنایی با عوارض شایع و نادر جراحی بینی

عوارض جراحی بینی چیست؟ آشنایی با عوارض شایع و نادر جراحی بینی

29 بهمن 1400 جراحی زیبایی بینی
زمان مطالعه : 5 دقیقه

عوارض جراحی بینی چیست؟ آشنایی با عوارض شایع و نادر جراحی بینی

 

عوارض جراحی بینی چیست؟

عوارض جراحی بینی چیست؟

 

بسیاری از افراد قبل از انجام جراحی بینی، همه جنبه ها و عوارض جراحی بینی را بررسی می کنند. این افراد معمولا انتظارات معقولی از جراحی و اتفاقات بعدی دارند. در این مقاله اطلاعاتی در مورد عوارض جراحی زیبایی بینی ارائه شده است که به همه افرادی که قصد انجام این جراحی را دارند، توصیه می شود. لطفا قبل از عمل حتما این مقاله و سایر مقالات سایت را مطالعه کنید تا با درک و آگاهی بیشتر خود را برای جراحی بینی آماده کنید.

 عوارض جراحی بینی چیست؟

هر عملی هر چند کوچک همیشه ممکن است با عوارضی همراه باشد. جراحی بینی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و عوارض جانبی خواهد داشت. اما این به معنای رها کردن عمل نیست و لزوما با این عوارض روبرو نخواهید شد. زیرا همه چیز به وضعیت سلامتی شما، تجربه جراح و همچنین رعایت توصیه های جراح بینی بستگی دارد.

حتی اگر عوارض جراحی بینی شدید باشد (که اینطور نیست)، اگر همه چیز خوب پیش برود، ممکن است عوارض جانبی خاص یا غیرعادی را تجربه نکنید. از همه مهم تر، ذکر عوارض جراحی بینی فقط برای داشتن انتظار معقول از روند درمان و آمادگی برای هر سناریویی است. (حتی اگر هیچ عارضه ای نداشته باشید).

عوارض جراحی بینی چیست؟

عوارض جراحی بینی چیست؟

عوارض و خطرات کلی جراحی

مهم نیست چه نوع جراحی انجام می دهید؛ چه یک عمل ساده تحت بی حسی موضعی و چه یک عمل پیچیده تحت بیهوشی عمومی، جراحی و دستکاری بافت ها و ساختارهای طبیعی بدن ممکن است عوارض جانبی داشته باشد. تعدادی عوارض مشترک در تمام روش های جراحی وجود دارد. همین امر در مورد جراحی بینی نیز صدق می کند. بیماران با طیف وسیعی از عوارض عمومی و خاص بالقوه روبرو هستند؛ از جمله:

  • عوارض بیهوشی عمومی مانند تهوع، استفراغ، سرگیجه، دوبینی و غیره
  • عفونت
  • تاخیر در بهبود زخم
  • خونریزی (هماتوم)
  • ایجاد اسکار و زخم های جراحی
  • بی حسی، درد یا گزگز

عوارض و خطراتی که برای برخی از بیماران در جراحی بینی رخ می دهد

علاوه بر خطرات و عوارضی که ممکن است برای هر بیمار تحت عمل جراحی مشترک باشد، تعدادی از عوارض نیز وجود دارد که به خصوص برای بیمارانی که تحت عمل جراحی بینی قرار می گیرند، رخ می دهد. این عوارض کوتاه مدت هستند و ممکن است در برخی بیماران بسیار خفیف و در برخی دیگر نسبتا شدید باشند. در اینجا برخی از عوارض جانبی رایج جراحی بینی که ممکن است بعد از جراحی با آن مواجه شوید، آورده شده است.

درد بعد از جراحی

رینوپلاستی یکی از قوی ترین روش ها برای بهبود ظاهر شماست. با این حال، از آنجایی که نیاز به تغییرات گسترده در استخوان و غضروف بینی دارد، بیماران ممکن است پس از جراحی بینی دچار درد یا ناراحتی شوند. خوشبختانه این ناراحتی معمولا جزئی است و اکثر بیماران به راحتی درد بینی را پس از جراحی با کمک مسکن های بدون نسخه کنترل می کنند. اگر درد شدید باشد که به ندرت رخ می دهد، ممکن است برای تسکین درد، مسکن های قوی تری تجویز شود.

تورم در بینی

یکی از شایع ترین عوارض جراحی بینی، تورم اطراف چشم و بینی است. تورم بینی در روزهای بعد از جراحی بیشتر قابل توجه است، اما پس از حدود دو هفته کاهش می یابد. توجه به این نکته ضروری است که تورم ممکن است تا چند ماه پس از جراحی جزئی باقی بماند. نتایج نهایی جراحی بینی معمولا در عرض یک سال ظاهر می شود. به این معنی که اگر تا یک سال ورم جزئی را تجربه کنید، پس از این مدت کاملا از بین می رود.

کبودی

کبودی یکی دیگر از عوارض جراحی بینی است که در اکثر بیماران ظاهر می شود. میزان کبودی بعد از جراحی بسته به حساسیت بیمار و پیچیدگی جراحی متفاوت است. این کبودی ها معمولا در اطراف چشم هستند و می توانند تا 10 روز ادامه داشته باشند. به خاطر داشته باشید که کبودی یک عارضه طبیعی و گذرا است، اما تا چند روز پس از جراحی به دقت مراقب آن باشید. اگر کبودی زیاد است یا متوجه شدید که طبیعی نیست، حتما با جراح بینی خود تماس بگیرید.

تغییرات در عملکرد بینی

برخی از بیماران ممکن است به هر دلیلی در حس بویایی خود مشکل داشته باشند. البته در برخی موارد مشکل حس بویایی بعد از جراحی بینی موقتی است و خیلی سریع برطرف می شود. اما این امکان نیز وجود دارد که بیمار دچار مشکل بویایی طولانی مدت یا دائمی شود. این عارضه زمانی رخ می دهد که فرآیندهای بویایی در سینوس ها مختل گردد.

تغییرات جزئی در صدا

یکی از عوارض جراحی بینی که می تواند موقت یا حتی طولانی مدت باشد، تغییر در تن صدا است. ممکن است به دلیل انسداد بینی، آسیب به سینوس ها، تغییر در آناتومی بینی، صدا تغییر کند. البته در برخی افراد تغییر صدا می تواند یکی از مزایای جراحی بینی باشد، زیرا پس از رفع گرفتگی یا بهبود وضعیت تنفسی، تن صدا بهبود می یابد.

عدم تقارن بینی

بی نظمی یا عدم تقارن احتمالی در شکل بینی، پل بینی یا نوک بینی شما ممکن است پس از جراحی زیبایی بینی مشاهده شود. البته این عوارض نادر است؛ زیرا خود عمل بینی با هدف رفع این مشکلات انجام می شود.

سوراخ شدن دیواره سپتوم

دیواره بینی ممکن است به دلیل یک خطای جراحی سوراخ شود یا آسیب ببیند. البته در بیشتر موارد سوراخ شدن تیغه بینی به دلیل ضعف ساختاری این تیغه است. به عنوان مثال، افراد مبتلا به مواد مخدر اغلب تیغه بینی ضعیفی دارند و ممکن است تیغه بینی و سوراخ کردن آن قبل از جراحی آسیب دیده باشد.

برآمدگی یا قوز بینی

برآمدگی ها و قوزهای بینی ممکن است به درستی برداشته نشده باشند یا برجستگی های ناخواسته شکل بینی ممکن است در اثر جابجایی غضروف و استخوان ایجاد شوند. این یکی از عوارض کمتر رایج جراحی بینی است.

اسکار جراحی (جای زخم)

اگر جراحی بینی باز انجام داده اید (که برش های آن بیشتر از جراحی بینی بسته است)، ممکن است در برخی از بیماران جای زخم ایجاد شود.

مشکلات تنفسی

برخی از بیماران ممکن است برای مدت طولانی پس از جراحی بینی دچار مشکل در تنفس شوند. مشکلات تنفسی مهم ترین عارضه جراحی بینی اند، اما اغلب کوتاه مدت هستند و معمولا در هر بیماری دیده نمی شوند.

نیاز جراحی مجدد بینی

البته با توجه به عوارض جراحی بینی این گزینه را در نظر نگیرید. برخی از بیماران ممکن است بعد از جراحی از ظاهر بینی خود راضی نباشند. در برخی موارد جراح کار خود را به درستی انجام نمی دهد و در بیشتر موارد انتظارات غیر منطقی بیمار نیاز به جراحی مجدد بینی دارد.

عوارض جراحی بینی چیست؟

عوارض جراحی بینی چیست؟

نکات پایانی در مورد عوارض جراحی بینی

به یاد داشته باشید که همه جراحی ها خطراتی دارند. هرگز در علم و پزشکی تضمینی وجود ندارد که همه چیز خوب باشد. علاوه بر این، ذکر عوارض یک جراحی خاص به معنای بروز آن عوارض نیست، بلکه آماده سازی بیمار و تیم جراحی برای مقابله با این عوارض احتمالی است.

 

برای دیدن نمونه کار های بیشتر  به بخش گالری در سایت مراجعه کنید و یا روی لینک کلیک کنید . 

 

دکتر امیر حسین محمدی مفرد ،  بهترین جراح بینی در تهران می باشد ایشان : 

  • متخصص فک ، صورت و پلاستیک بینی
  • مدرس و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی
  • جز رتبه های برتر آزمون بورد تخصصی

همچنین شما میتوانید از مشاوره رایگان در تایم های مشخص شده دوشنبه، چهارشنبه 15 الی 18 بعدازظهر در این کلینیک زیبایی بهره مند شوید ، برای دریافت مشاوره رایگان میتوانید با شماره  09215256755  تماس بگیرید.

آدرس مطب :تهران، فلکه دوم صادقیه، بلوار آیت اله کاشانی، بعد از اباذر، نرسیده به مهران، پلاک 77، ساختمان آرمیتا، واحد 1