روش اندسکوپی در انواع جراحی لیفت صورت و بدن چگونه استفاده میشود؟
Who is a good candidate to Blepharoplasty

روش اندسکوپی در انواع جراحی لیفت صورت و بدن چگونه استفاده میشود؟

24 فروردین 1399 ایمپلنت جراحی زیبایی بینی

جراحی آندوسکوپی  توسط پزشکان متخصص زنان و زایمان برای انجام عمل لاپاروسکوپی ، جراحان ارتوپدی برای انجام عمل جراحی زانو و جراحان عمومی برای از بین بردن سنگ مثانه یا صفرا  استفاده شده است. این عمل در جراحی پلاستیک نسبتاً جدید  است و اگرچه بسیار امیدوارکننده است ، اما هنوز جایگاه آن مشخص نشده است. در اصل ، یک تلسکوپ روشن در یک برش وارد شده و در یک مانیتور ویدیویی مشاهده می شود.ابزارها از طریق برش دیگری وارد عمل می شوند.

از مزایای آندوسکوپی این است که زخم ها کوچک هستند و اغلب می توانند به خوبی پنهان شوند وخونریزی ، کبودی و تورم تا حد زیادی کاهش میابد و از ناراحتی عمومی جراحی کاسته شود. دیدجراح در ای روش  غالباً با داشتن چشم تلسکوپ فقط یک یا دو سانتی متر  از محل عمل افزایش می یابد.

موارد استفاده در جراحی پلاستیک:

لیفت پیشانی

لیفت پیشانی رایج ترین روشی است که بصورت آندوسکوپی انجام می شود. به جای برش معمول گوش تا گوش ، سه یا چند برش درست در پشت خط رویش مو ایجاد می شود. به جراح این امکان را می دهد که خطوط اخم عرضی پیشانی و خطوط اخم عمودی گلولا را بین قسمت داخلی ابرو کاهش دهد.

افتادگی ابروها تاسطح زیادی قابل بهبود است. این روش به خودی خود می تواند به صورت یک روزه در بیمارستان تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی با آرام بخش داخل وریدی انجام شود. معمولاً بعد از عمل  در اطراف چشم تورم وجود دارد که چند هفته طول می کشد. موها گاهی اوقات در اطراف برش های پوست سر از بین می روند و در صورت این امر چندین ماه طول می کشد تا دوباره رشد کنند.

لیفت عمیق پوست صورت

این یک نوع از لیفت پیشانی است که برای محکم کردن پوست قسمت بالای صورت طراحی شده است ، بر خلاف لیفت صورت استاندارد که به قسمت تحتانی صورت کمک می کند. Deep Facelift که به روش آندوسکوپی انجام شده از همان برش گوش به گوش جلوگیری می کند. معمولاً در سن کمتری نسبت به روش استاندارد انجام می شود. پوست صورت میانی را محکم می کند و چشم ها را شاداب می کند ، زاویه بیرونی را باز کرده و بالا می برد و چین و چروک های پنجه  کلاغی کنار چشم  را کاهش می دهد. تورم در اطراف و زیر چشم وجود خواهد داشت که به تدریج طی حدود یک ماه برطرف می شود. همچنین زخم هایی در زیر مژگان پلک تحتانی و گاهی اوقات در خط لثه وجود خواهد داشت.  خطر جزئی از آسیب به عصب وجود دارد که عضلات پیشانی را تهدید می کند. این ضعف معمولاً جزئی و موقت است اما در موارد نادر ممکن است دائمی باشد.

روشهای دیگر در صورت

لیفت صورت سنتی بهترین انتخاب برای بیماران دارای پوست شل و افتاده شدید است ،اما تعدادی از متقضیان با افتادگیهای کمتر در قسمت میانی صورت و گردن بوسیله ای روش  (جراحی اندوسکوپیک)به نتایج خوبی دست خواهند یافت. برش ها معمولاً در زیر حاشیه مژه ، خط بالای لثه ، پشت گوش و زیر چانه پنهان می شوند.

لیفت و پروتز پستان

ما در ایران  انواع مختلفی از ایمپلنت های پستان  ایمن و استاندارد را در دسترس داریم. آندوسکوپی در قرار دادن ایمپلنت ها از طریق برش های از راه دور کاربرد محدودی دارد. متداول ترین برش در زیر بغل هنگام قرار دادن ایمپلنت در زیر عضلات شاخه ای است که از منشاء آن (استخوان سینه) آزاد شده است. به طور مشابه ، این ایمپلنت ها می توانند از طریق برش یا زخم موجود در شکم وارد شوند.

آندوسکوپی ابدومینوپلاستی

آندوسكوپي ابدومينوپلاستي در چند بيمار منتخب كه  عضله شكم ضعیفی دارند ولي پوست اضافي ندارند ، مفيد است. ماهیچه را می توان از طریق یک برش نسبتاً کوتاه مانند یک زخم سزارین کوچک سفت کرد. این روش را می توان با لیپوساکشن ترکیب کرد.