عمل بینی 100% تضمینی همراه با فیلم و نمونه کارهای زیبا + دکتر امیر حسین محمدی مفرد

عمل بینی 100% تضمینی همراه با فیلم و نمونه کارهای زیبا + دکتر امیر حسین محمدی مفرد

2 مرداد 1401 جراحی زیبایی بینی مقالات
زمان مطالعه : 13 دقیقه

عمل بینی که با عناوینی از قبیل جراحی بینی یا رینوپلاستی نیز شناخته می شود ، یک فرایند جراحی برای شکل دهی بینی می باشد که در طول آن غضروف و استخوان های بینی با هدف دستیابی به یک شکل و اندازه مطلوب ، دستخوش تغییراتی قرار می گیرد. این فرایند قادر است مشکلات تنفسی از راه بینی را در افراد مبتلا به مشکلات فانکشنال بینی در قبیل سپتوم کج نیز درمان کند. در طول این فرایند ، پزشک شما دکتر امیر حسین محمدی مفرد ، بهترین جراح بینی در تهران ، با بهره گیری از تجربه ، هنر و علم خود و با به کار بستن جدیدترین تکنولوژی روز دنیا ، نتیجه ای تحسین برانگیز را در بینی بیمار خود خلق می کند که انعکاس آن گشوده شدن پنجره یکی از ماندگار ترین تجربیات متحول کننده زندگی به روی شما می باشد.

انواع بینی

 • بینی استخوانی

اگر یکی از بارزترین عیوب بینی شما ، یک برآمدگی ناخوشایند بر روی پل بینی تان است که به شدت از وجود آن گلایه دارید و همیشه اعتماد به نفس شما را تخریب می کند ، می توان گفت بینی تان در خانواده بینی های استخوانی ، دسته بندی می شود. قوز بینی یا همان ناهمواری روی پل بینی ، یکی از عمده ایرادتی است که بسیاری از بیماران دکتر امیر حسین محمدی مفرد ، بهترین دکتر عمل بینی در تهران ، با هدف رفع آن به وی مراجعه می کنند. قوز بینی می تواند ریشه مادرزادی داشته یا در اثر وارد آمدن ضربه به بینی ایجاد شده باشد. این ناهمواری خصوصاً از نمای نیمرخ ، بسیار بارز بوده و می تواند جذابیت صورت را به شدت کاهش دهد. یکی دیگر از ویژگی هایی که می توان به بینی های استخوانی نسبت داد ، پوست نازک این نوع بینی می باشد. پوست نازک ، یک مزیت در بینی های استخوانی محسوب می شود و به همین دلیل اغلب می توان نتیجه ای جذاب تر را در پی جراحی بینی ، در بینی های دارای پوست نازک انتظار داشت.

جراحی بینی - دکتر امیرحسین محمدی مفرد

 • بینی گوشتی

بینی های گوشتی ، نوعی بینی با ویژگی های منحصر به فرد است که فرایند رینوپلاستی را به پروسیجری چالش برانگیز تبدیل می کند از اینرو اگر صاحب یک بینی گوشتی هستید ، لازم است در انتخاب جراح بینی خود ، دقت عمل بیشتری را به خرج دهید. ، در توضیح جراحی این نوع بینی برای بیماران خود ، تشریح می کند که این نوع بینی دارای پوست ضخیم با حفره های چربی فراوان بوده و تجمع چربی در نوک این نوع بینی بیشتر است. بعلاوه بینی های گوشتی معمولاً دارای پره های باز بوده و بخش تحتانی بینی ، پهن تر است. غضروف ضعیف این نوع بینی ، یکی از ویژگی های دیگری است که در واقع نقطه ضعف به شمار آمده و دکتر عمل بینی ، با به کارگیری تکنیک هایی متناسب ، به تقویت چارچوب غضروفی و رفع این نقطه ضعف در بینی گوشتی شما می پردازد تا بتوانید برای یک عمر از نتیجه جذاب و تحسین برانگیز خلق شده در بینی تان ، لذت ببرید.

فیلم عمل بینی 

انواع مدل عمل بینی

گاهی در یک عکس یا در صورت یک فرد ، بینی را می بینیم که مدل آن به شدت ما را مجذوب خود کرده و به هر قیمتی می خواهیم بینی ما هم با همان مدل جراحی شود. اما هر چه اطلاعات ما درباره آناتومی بینی و ویژگی های بینی و به طور کلی پروسیجر جراحی بینی بیشتر می شود ، نگاه مان نیز منطقی تر می شود و درک می کنیم که هر مدل بینی ، برازنده هر صورتی نیست. خب پس مطمئن ترین راهکار چیست ؟ اطمینان کردن به جراح بینی خوب برای انتخاب مناسب ترین مدل برای صورت شما. یک جراح بینی قابل اعتماد ، تمامی ویژگی های بینی و تناسب آن را با سایر اجزای صورت مد نظر قرار می دهد و بر این اساس ، برازنده ترین مدل را که بتواند زیباترین نتیجه را برای بیمار خلق کند بر می گزیند. در ادامه به بررسی انواع مدل بینی می پردازیم:

 • جراحی بینی طبیعی

مدل بینی طبیعی یکی از جذاب ترین مدل های عمل رینوپلاستی است که خلق آن به دستان هنرمند یک جراح با تجربه ای امکان پذیر است که تنها اهداف زیبایی را مد نظر قرار می دهد بلکه به آناتومی بینی نیز احاطه کامل داشته و هارمونی کامل بین این اندام و سایر اجزای صورت را نیز در نظر می گیرد. مدل بینی طبیعی یکی از پر طرفدارترین نمونه ها بوده و بیشتر بیماران داوطلب عمل بینی طبیعی ، دوست دارند صاحب بینی باشند که گویی از همان بدو تولد به همین زیبایی بوده است.

جراحی بینی - دکتر محمدی مفرد

 • عمل بینی عروسکی

مدل بینی عروسکی یا فانتزی ، یکی دیگر از اسامی است که برای انواع مدل های بینی در جراحی بینی ، مورد استفاده قرار گرفته و دارای ویژگی های منحصر به فرد خود می باشد. در این مدل بینی ، زاویه بین لب و بینی در مقایسه با بینی طبیعی ، اندکی بازتر بوده و همین امر باعث می شود که بینی رو به بالا باشد. اندازه بینی در این مدل ، در مقایسه با مدل های دیگر کوچک تر است و بر روی پل بینی شاهد قوس قابل ملاحظه ای هستیم.

 • عمل بینی نیمه فانتزی

این مدل بینی همانطور که از نامش پیداست ، دارای ویژگی هایی است که در حد فاصل بین بینی فانتزی و بینی طبیعی قرار داد. در این مدل بینی ، زاویه بین لب و بینی در مقایسه با مدل فانتزی ، بسته تر و در مقایسه با مدل بینی طبیعی ، بازتر است. قوی روی پل بینی نیز در مقایسه با مدل عروسکی ، کمتر می باشد. بانوان ، عمده طرفدران این مدل بینی محسوب می شوند.

چگونه برای عمل بینی آماده شویم؟

وقتی برای قرار گرفتن تحت جراحی بینی تصمیم گیری می کنیم ، قطعاً به این فکر می افتیم که چگونه باید برای عمل دماغ آماده شویم. مثل هر فرایند جراحی دیگری ، مراحل و اقداماتی وجود دارد که باید جهت آماده شدن برای عمل ، انجام دهید. جراح شما در طول جلسه مشاوره درباره این موضوع با شما گفتگو خواهد کرد. در زیر آنچه را که می تواند بعنوان یک دستورالعمل خوب در آماده شدن شما برای عمل بینی موثر واقع شود ، آورده ایم:

 • سابقه پزشکی

وقتی جراح در طول جلسه مشاوره با شما ملاقات می کند ، سابقه پزشکی شما را با دقت مورد بررسی قرار می دهد. او سوالاتی را در خصوص فشار خون بالا ، مشکلات تنفسی و برخی موارد دیگر از شما می پرسد. همچنین پزشک باید بداند که شما در حال حاضر مشغول به مصرف چه داروهایی هستید. بنابراین لازم است نسخه های خود را نیز همراه داشته باشید.

 • آزمایش فیزیکی

پزشک بیرون و داخل بینی شما را مورد آزمایش قرار می دهد و پوست شما را بررسی می نماید. در صورت نیاز ، تست هایی را تجویز می کند که ملزم به انجام آنها پیش از جراحی بینی هستید.

 • داروها

پزشک به شما می گوید که باید مصرف چه داروهایی را به طور موقت برای دوره ای قبل و بعد از عمل بینی ، متوقف کنید. علت این توصیه این است که برخی داروها از قبیل ایبوپروفن یا آسپیرین ، و برخی داروهای رقیق کننده خون باعث تشدید خونریزی در طول جراحی دماغ می شود.

 • سیگار کشیدن

اگر سیگاری هستید ، حتماً در دو هفته منتهی به روز جراحی بینی ، اقدام به ترک آن نموده و این کار را تا چند هفته بعد از عمل ادامه دهید. استعمال سیگار باعث می شود که فرایند بهبود در دوره ریکاوری به کندی پیش رود.

 • غذا و نوشیدنی

مقدار نوشیدنی و غذاهای قابل طبخ و نگهداری در یخچال را تهیه نموده و در یخچال بگذارید تا در روزهای اولیه ریکاروی عمل زیبایی بینی ، که به استراحت نیاز دارید ، ناچار نباشید بخش عمده ای از وقت خود را صرف پخت و پز کنید.

مراقبت های بعد از عمل بینی

اکنون جراحی زیبایی بینی شما به پایان رسیده و پس از عزیمت به منزل ، باید خود را آماده اجرای دستورالعمل هایی نمایید که تحت عنوان مراقبت های بعد از جراحی بینی ، پزشک به شما اکیداً توصیه اجرای دقیق آنها را نموده است. اجرای این مراقبت ها به اندازه ای است که در صورت کوتاهی در اجرای دقیق آنها نمی توان نتیجه ای مطلوب را انتظار داشت. هر چند عمل زیبایی دماغ یک فرایند سفارشی است و متناسب با آن ، مراقبت های بعد از عمل نیز برای همگان یکسان نمی باشد ولی در یک چارچوب کلی ، می توان موارد زیر را مورد اشاره قرار داد:

 1. فعالیت های خود را محدود کرده و در روز عمل بینی ، خوب استراحت کنید.
 2. در طول 24 تا 48 ساعت اول بعد از عمل ، بر روی گونه ها کمپرس یخ قرار دهید.
 3. در زمان استراحت با استفاده از چند بالش ، سر خود را در تحت زاویه 45 درجه نسبت به بدن قرار دهید. خوابیدن به حالت لمیده ، بهترین گزینه محسوب می شود.
 4. از مصرف الکل و سیگار پس از جراحی بینی خودداری کنید. این دو ماده ، فرایند بهبود شما را مختل می نماید.
 5. از فین کردن پس از عمل زیبایی بینی بپرهیزید. در صورت گرفتگی بینی ، از اسپری سالین استفاده کنید. در حالت بیداری ، هر دو ساعت یک بار در هر سوراخ بینی ، دو پاف از اسپری را مورد استفاده قرار دهید.
 6. با استفاده از گوش پاک کن های آغشته به کلرید سدیم و محلول پر اکسید ، خون خشک شده بیرون بینی را پاک کنید. به هیچ وجه گوش پاک کن یا هر چیز دیگری را در سوراخ های بینی وارد نکنید.
 7. از روز دوم بعد از عمل بینی ، از جا بلند شوید و آرام آرام قدم بزنید. قدم زدن های خود را به فواصل زمانی و مکانی کوتاه محدود کنید.
 8. از بلند کردن اجسام سنگین و ورزش هایی که باعث وارد آمدن فشار به بدن شما شوند ، خودداری کنید.

رعایت دستورالعمل های بعد از جراحی زیبایی بینی ، در دستیابی به نتیجه ای ماندگار ، نقش پر رنگی را ایفا می کند.

بهترین سن عمل بینی چند سالگی است؟

در واقع ، هیچ سن ثابتی برای جراحی بینی وجود دارد. به طور میانگین ، دختران در سن 15 تا 16 سالگی و پسران یک سال بالاتر است. چرا این سن برای عمل بینی ؟ اولین دلیل این است که بینی و بقیه بدن باید از نظر فیزیکی به بلوغ می رسد. به طور میانگین ، بینی زنان در حدود سن 15 سالگی و در پسران در 16 سالگی ، به بلوغ می رسد به این معنی که شکل و اندازه آن دیگر تغییر نمی کند. اگر بینی در طول مدتی که هنوز در حال رشد است تحت عمل زیبایی بینی قرار گیرد ، ممکن است نتایج به دست آمده در طول فرایند ، به طور دائم ماندگار نشوند.

جراحی بینی - دکتر محمدی مفرد

آیا عمل بینی خطرناک است؟

رینوپلاستی یکی از رایج ترین جراحی های پلاستیک است که هر ساله زنان و مردان بسیاری به استقبال آن رفته و از مزایای آن بهره مند می شوند. به طور کلی ، جراحی زیبایی بینی علیرغم تهاجمی بودن ماهیت آن ، در صورت اجرا به دست یک جراح بینی با تجربه و ماهر ، یک پروسیجر بی خطر محسوب می شود. جراحی بینی یکی از جراحی های زیبایی است که استفاده از تکنیک های جراحی دقیق در آن بسیار حائز اهمیت است به همین دلیل ، انتخاب دقیق و موشکافانه جراح بینی خوب ف مهم ترین الویت محسوب می شود.

عمل بینی بدون جراحی

امروزه جراحی دماغ را با اسامی مختلفی از جمله جراحی بینی بدون جراحی شاهد هستیم. در تشریح این عبارت ، دکتر امیر حسین محمدی مفرد ، بهترین دکتر عمل بینی تهران بیان می کند که برای رفع برخی ناهمواری ها ، می توان از فیلرهای پوستی استفاده کرد. در طول این فرایند ، فیلر از خارج بینی در ناحیه ای که ناهمواری در آن وجود دارد ، تزریق می شود و در نتیجه سطح هموار تری در آن خلق می گردد. البته ، لازم به ذکر است که نتیجه به دست آمده از این فرایند ، موقتی بوده و در ضمن ، این فرایند نمی تواند تغییری در اندازه بینی بوجود آورد. به یک بیان ساده باید بگوییم که اگر خواهان برخورداری از یک بینی زیبایی هستید که نتیجه آن برای همیشه برای شما ماندگار باشد ، تنها گزینه کارساز ، عمل دماغ به دست یک جراح ماهر و با تجربه است.

تکنیک های عمل جراحی بینی

عمل زیبایی بینی یک فرایند جراحی است که بر یک مبنای سرپایی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. هر روش به کار گرفته شده در فرآیند عمل بینی ، یونیک و منحصر به فرد بوده و به سطح بالایی از تخصص برای شکل دهی به استخوان ها و غضروف پایه نیاز دارد و برای اجرای آن باید از جدید ترین تکنولوژی روز دنیا استفاده شود. دو تکتین اولیه ، تکنیک های جراحی به روش باز و بسته است.

 • عمل بینی به روش باز

رینوپلاستی به روش باز در بیمارانی اجرا می شود که به اصلاحات و تغییرات گسترده در بینی خود نیاز دارند. در این پروسیجر ، برشی در طول حد فاصل بین دو سوراخ بینی ایجاد می شود. این تکنیک به جراح این امکان را می دهد تا به چارچوب و ساختارهای پایه ، دسترسی پیدا کند.

 • عمل بینی به روش بسته

جراحی بینی با استفاده از روش بسته ، زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که تنها تغییرات جزئی مورد نیاز باشد. برش های مورد نیاز در طول اجرای این فرایند همگی در داخل بینی ایجاد می شود و جراح تمام مانورهای خود بر روی بینی را از طریق سوراخ های بینی انجام می دهد. عمل بینی به روش بسته دسترسی محدودی بر چارچوب داخلی بینی را برای جراح فراهم آورده و در نتیجه در مواردی که بینی به اصلاحات وسیع نیاز دارد ، کاربردی نخواهد داشت.

نظرات راجع به بیهوشی جراحی بینی

رینوپلاستی تحت بیهوشی با عمق های مختلف قابل اجرا می باشد. گزینه های قابل استفاده شامل بیهوشی عمومی بیهوشی MAC و بی حسی موضعی می باشد. هر گزینه دارای نقاط ضعف و قوت خود از نظر هزینه ، سطح هوشیاری ، ایمنی یا عوارض جانبی می باشند. با توجه به اینکه عمل بینی یک فرایند گزینشی است ، پزشک تست هایی را برای تعیین نوع بیهوشی مناسب برای بیمار ، قبل از جراحی زیبایی بینی تجویز می کند. اکثر جراحان بینی ترجیح می دهند که فرایند را به دلیل بالا بودن سطح ایمنی برای بیمار ، تحت بیهوشی عمومی انجام دهند.

عمل بینی ترمیمی

در دهه های اخیر میزان تقاضا برای قرار گرفتن تحت عمل بینی افزایش یافته است. در زمان ورود به مرحله تصمیم گیری برای این فرایند ، درک کامل آناتومی پیچیده بینی به همراه معیارهای اجرایی که پیامدهای ماندگار را بر روی بینی شما بر جای خواهند گذاشت بسیار حائز اهمیت است. خلق یک نتیجه زیبا و رضایت بخش در گرو انتخاب یک جراح با تجربه و ماهری که با تشخیص درست ایرادات بینی و به کار گیری تکنیک های مناسب با نیازهای بیمار ، بتواند نتیجه ای را خلق کند که در همان فرایند اولیه ، بهترین در نوع خود بوده و بیمار را از نیاز به اجرای جراحی بینی ترمیمی ، معاف نماید.

بهترین دکتر عمل بینی در تهران

مهارت و تجربه جراح بینی ، تعهد ، کیفیت مراقبت های عمل زیبایی بینی ، استفاده از امکانات و تجهیزات فوق العاده برای اجرای فرایند و توانایی برای برقراری یک ارتباط شفاف و داشتن گوشی شنوا برای شنیدن دغدغه ها و نیازهای بیمار مرتبط با بینی خود ، مواردی هستند که در نظر گرفتن آنها در فرایند انتخاب یک جراح بینی خوب ، شما را به مرز موفقیت نزدیک تر کند.

اولین و مهم ترین قدم برای اجتناب از عوارض جانبی عمل بینی ، انتخاب یک جراح خوب است. اگر جراح شما واجد شرایط و با تجربه باشد ، عوارض جراحی بینی به حداقل سطح خود می رسد.

برخی نکات که می تواند شما را در تحقق هدف انتخاب جراح خوب بینی با موفقیت روبرو کند ، شامل موارد زیر می باشد :

 • بررسی دامنه مهارت و تجربه جراح و سوابق درخشان ثبت شده در کارنامه کاری او
 • میزان اهمیت دادن به رعایت بالاترین استانداردهای ایمنی و بهداشت
 • استفاده و احاطه کامل بر جدیدترین تکنولوژی روز دنیا در جراحی بینی
 • تحقیق درباره سطح رضایت سایر بیماران جراحی شده به دست جراح بالقوه

دکتر امیر حسین محمدی مفرد ، بهترین دکتر جراحی بینی تهران ، علاوه بر مورد تاکید قرار دادن موارد فوق در انتخاب یک جراح خوب بینی ، یکی از قابلیت های یک جراح خوب را توانایی او در برقراری یک ارتباط شفاف با بیمار بر می شمرد و متذکر می شود که یک جراح باید بتواند نیازها و انتظارات بیمار خود را به خوبی درک کرده و در صورت منطقی بودن این انتظارات ، بتواند بهترین نتیجه از عمل جراحی زیبایی بینی را برای بیمار خلق نماید.

ریکاوری بعد از رینوپلاستی

ریکاوری در هر جراحی از جمله عمل بینی ، در افراد مختلف متفاوت بوده و به جدول زمانی منحصر به فرد برای هر فرد وابسته است. اگر بخواهیم ایده ای پایه را درباره آنچه بعد از جراحی دماغ انتظار آن را دارید ارائه بدهیم ، ریکاوری که تقریباً در میان تمام بیماران مشترک است را در نظر خواهیم گرفت.

ریکاوری اولیه اغلب در طول یک هفته تکمیل می شود. در طول این مدت باید از محل کار یا تحصیل خود مرخصی بگیرید و تا جایی که می توانید استراحت کنید. در زمان خوابیدن ، سر خود را در موقعیت بالاتر از بدن خود قرار دهید ، بر روی ناحیه اطراف بینی کمپرس یخ قرار دهید و تا جایی که می توانید از تماشای تلوزیون یا سایر صفحات نمایشگر اجتناب کنید.

معمولاً درد در طول دوره ریکاوری به اندازه ای نیست که قابل کنترل نباشد. این درد اغلب بسیار محدود بوده و در طول چند روز اول بد از جراحی بینی ، فروکش می کند. وقتی گچ بینی و بخیه ها برداشته می شوند ، درد نیز به همراه آنها با شما خداحافظی خواهد کرد.

فاز میانی ریکاوری شما حدوداً یک الی سه ماه بعد از عمل دماغ اتفاق می افتد. هر روز که می گذرد بینی شما بهتر و بهتر دیده خواهد شد ولی تورم همچنان وجود دارد. در پایان فاز دوم ریکاوری عمل زیبایی بینی ، بخش عمده نتیجه نهایی جراحی شما قابل رویت خواهد بود. افرادی که از تحت عمل بینی قرار گرفتن شما بی خبرند ، اصلاً متوجه نخواهند شد که شما اخیراً جراحی بینی انجام داده اید.

نوک بینی هنوز درگیر تورم است ، البته این تورم برای دیگران چندان قابل ملاحظه نمی باشد. ریکاوری شما تقریباً در طول یک دوره یک ساله به تکامل خود می رسد. پروسیجر رینوپلاستی یک فرایندی است که می توانید از نتیجه زیبای آن برای یک عمر لذت ببرید.

هزینه جراحی بینی در تهران

یکی از رایج ترین سوالاتی که در جلسه مشاوره با جراح بینی از طرف بیمار مطرح می شود ، سوال در خصوص هزینه عمل بینی است. پاسخ به این سوال به فاکتورهای متعددی وابسته است. یکی از آنها موقعیت جغرافیایی است. به این ترتیب ، هزینه جراحی زیبایی بینی در تهران ، در مقایسه با هزینه عمل زیبایی بینی در شهرستان ها ، متفاوت است.

فاکتور دیگر ، مهارت و تجربه دکتر رینوپلاستی است. عمل جراحی دماغ یک فرایند بسیار حساس است چراکه بارزترین عضو صورت شما که حتی جزئی ترین تغییر در آن می تواند سایر ویژگی های صورت شما را تحت تاثیر قرار دهد ، قرار است تحت جراحی قرار گیرد.

از دیگر فاکتورهای تاثیر گذار بر روی هزینه جراحی بینی در تهران می توان به دامنه اصلاحات و تغییرات مورد نیاز در بینی ، تکنیک مورد استفاده و هزینه های بیهوشی اشاره کرد. جراح در طول جلسه مشاوره با بیمار خود ، بعد از انجام بررسی های لازم ، در خصوص قیمت عمل بینی با بیمار خود مشورت خواهد کرد.

عوارض جراحی بینی

تصمیم گیری برای خوش فرم کردن بینی یک تصمیم کاملاً شخصی است. برای مثال اندازه بزرگ بینی شما برایتان آزار دهنده است و تصمیم می گیرید که با بهره مند شدن از جراحی کوچک کردن بینی ، از مزایای اندازه استاندارد در بینی تان بهره مند شوید. علیرغم اینکه جراحی بینی بعنوان یک فرایند بی خطر شناخته شده است ، ولی دکتر امیر حسین محمدی مفرد ، بهترین جراح بینی تهران ، علیرغم انجام آزمایشات و بررسی های کامل و ترسیم کردن یک طرح درمان بی عیب و نقص و اجرای فرایند تحت شرایطی که بالاترین سطح استاندارد ایمنی و سلامت بیمار در آن رعایت شده است ، ولی بعنوان یکی از تعهدات خود ترجیح می دهد که با توجه به تهاجمی بودن ماهیت عمل دماغ ، تمام عوارض جانبی احتمالی را برای بیمار خود شرح دهد. عوارض جانبی احتمالی بعد از عمل شامل موارد زیر می باشد:

 • خونریزی : با توجه به تهاجمی بودن ماهیت عمل بینی ، خونریزی یک فاکتور کاملاً قابل انتظار محسوب می شود. پزشک بعد از عمل زیبایی بینی ، پانسمانی را در زیر بینی قرار می دهد که خونابه را جذب خود می کند. در صورت آغشته شدن پانسمان به خون می توانید آن را تعویض کنید.
 • تورم و کبودی : این دو عارضه از عوارض جانبی اجتناب ناپذیر بعد از عمل بینی محسوب می شوند و به مرور زمان ، فروکش می نماید. پزشک دستورالعمل هایی را در اختیار بیمار خود قرار می دهد که می تواند رفع سریع تر این دو عارضه جانبی کمک کند.
 • عفونت : عفونت عارضه ای نادر است که در صورت سپردن جراحی بینی به دست یک جراح ماهر و متعهد ، احتمال وقوع آن به صفر خواهد رسید.

اهمیت انتخاب جراح بینی خوب به اندازه ای است که می توان یک ارتباط مستقیم بین آن و به حداقل رسیدن عوارض جانبی بعد از عمل قائل شد. به همین دلیل برای اجتناب از درگیر شدن با عوارض جانبی که برخی از آنها  می تواند برای سلامت فرد یک خطر محسوب شود ، حتماً در انتخاب جراح بینی خود دقت عمل بالایی را به خرج دهید.