علت بروز جوش بینی چیست

علت بروز جوش بینی چیست

6 تیر 1400 جراحی زیبایی بینی مقالات
زمان مطالعه : 4 دقیقه

علت بروز جوش بینی چیست

علت بروز جوش بینی چیست

علت بروز جوش بینی چیست

 

علت بروز جوش بینی چیست ؟

اطلاعات این مطلب می تواند در فهم بهتر علائم جوش بینی و تشخیص زود هنگام آن کمک کند. جوش بینی می‌تواند رو و  یا داخل بینی رخ دهند.

 

ساختار بینی

بینی از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است که بروز برآمدگی یا جوش در هر قسمت بیانگر یک عامل می باشد.

 

– سوراخ‌های بینی و جراحی بینی

سوراخ های بینی به عنوان ورودی حفره بینی عمل می کنند. این قسمت جزو اولین نواحی ضروری برای احساس بو های خوش و بد می باشد.

 

– تیغه بینی و جراحی بینی

تیغه بینی از قطعاتی استخوانی در یک انتها و یک غضروف ضخیم در انتهای دیگر تشکیل شده است. این تیغه وظیفه جدا کردن دو سوراخ بینی را از هم دارد. این ترکیب استخوانی و غضروفی قابلیت حرکت و انعطاف پذیری نوک بینی را ممکن کرده است.

 

– حفره بینی و ترمیم زیبایی بینی

فضای پوشت بینی را حفره بینی گویند. این فضا به وسیله کام از دهان جدا شده و به حلق منتهی می شود. این ارتباط نزدیک بینی و دهان همان دلیل تاثیرگذاری مزه ها و بو ها بر یکدیگر است.

 

علت جوش زدن بینی چیست ؟

در ادامه مهم‌ترین عوامل جوش زدن بینی را بررسی می کنیم:

 

۱- عوامل عفونی از علل جوش بینی

باکتری ها و قارچ ها عوامل بروز جوش های بینی می‌باشند. لایه داخلی بینی از فولیکول های مویی پوشیده گردیده که می‌توانند مسدود یا این که ملتهب شوند. بینی نیز همچون دیگر اعضای بدن میتواند به باکتری یا این که قارچ ابتلا یابد. عفونت ها می توانند سبب بروز درد، قرمزی و در موارد شدید جوش و برآمدگی شوند. وجود آکنه دردناک در بیرون از بینی نیز میتواند از سایر عوامل باشد.

۲- عوامل پزشکی

جوش ها میتوانند در ابتدای سوراخ بینی به وجود آیند. این مورد ها قبل از منجر شدن به مشکلات دیگر مستلزم معالجه میباشند. زائده های بدون درد همانند پولیپ ها می‌توانند سینوس ها را پوشانده و منجر به ناراحتی شوند. در صورتیکه که آلرژی ها به اندازه کافی شدید باشند، میتوانند باعث بروز برآمدگی هایی در درون بینی نیز شوند.

 

۳- عوامل تروماتیک (ناشی از آسیب)

عوامل تروماتیک معمولا توسط خود فرد ایجاد می شوند. انگشت کردن یا برداشتن مو های بینی می تواند به التهاب و عفونت داخل مجاری بینی منجر شود. آسیب های ناشی از حوادث یا فشار ها می توانند به هر کدام از نواحی ظریف بینی آسیب رسانده و سبب بروز جوش و کبودی بینی شوند.

حتما بخوانید : تفاوت های بین ژل و بوتاکس در چیست؟

 

هنگام مراجعه به پزشک

در صورت تجربه علائم زیر باید به پزشک مراجعه شود:

علت بروز جوش بینی چیست

علت بروز جوش بینی چیست

درمان خانگی جوش بینی قبل از جراحی بینی

افراد می توانند درمان های زیر را برای رفع برآمدگی یا جوش بینی در خانه به کار گیرند:

 

– درمان با آب نمک

خواص ضد باکتریایی آب نمک می تواند برای جوش های عفونی مفید باشد. یک چهارم قاشق چایخوری نمک را در یک فنجان آب گرم مخلوط کرده و با یک پارچه تمیز به محل مورد نظر اعمال کنید.

– کمپرس گرم

یک پارچه را در آب گرم فرو برده و در صورت امکان به ناحیه مورد نظر بزنید. این کمپرس ناراحتی را کاهش داده و به آوردن هر گونه عفونت به سطح پوست کمک می کند.

– روغن نارگیل

روغن نارگیل ضد باکتری و ضد قارچ است. این روغن می تواند پوست ملتهب را نیز مرطوب کرده و تسکین دهد. روغن را می توان با استفاده از گوش پاک کن به محل اعمال کرد.

– سرکه سیب

سرکه سیب خارش، تورم و قرمزی را تسکین می دهد. این ماده دارای ویژگی های ضد عفونی کننده است که می تواند باکتری را از بین برده و فرایند بهبودی را سرعت بخشد.

 

پیشگیری از جوشهای بینی قبل از جراحی بینی

برای پیشگیری از بروز جوش بینی باید نکات زیر را در ذهن داشت:

بینی خود را به آرامی خالی کنید.
در صورتی که مستعد ابتلا به حساسیت بوده یا دچار رینیت آلرژیک هستید از مواد محرک دوری کنید.

چرا بینی قرمز و لک لک می‌شود؟

بینی به طور طبیعی دارای بزرگ ترین منافذ در صورت است. این جمله بدان معناست که جوش های سر سفید و سر سیاه بیشترین شیوع را در این ناحیه دارند. سیبوم (روغن) برای روان کردن و محافظت از پوست ضروری است اما غدد سباسه برخی افراد می تواند بیش از حد سیبوم تولید کند. هنگامی که بیش از حد سیبوم بر روی بینی تولید شود، پوست مرده منافذ پوست را مسدود کرده که در نهایت قرمزی، التهاب و لکه ها به وجود می آیند.

چگونه می توان این لکه‌های بینی را برطرف کرد؟

کلید معالجه آکنه کنترل کردن تولید روغن و برداشت مناسب لایه های پوست مرده است. اجتناب از مصرف محصولات آرایشی و سرم های بدون روغن ضروری میباشد چون روغن آنها صرفا باعث بدتر شدن آکنه ها میشود.

افراد می بایست از پاک کننده های غیر فومی به کار گیری نمایند چون انواع فومی، تولید روغن پوست را بیشتر می نمایند. همینطور، در هنگام خرید محصولات آرایشی می بایست به عبارت غیر کومودوژنیک یا غیر جوش زا دقت کرد چون این تولیدها اجازه نفس کشیدن به پوست را داده و از انسداد منافذ پیشگیری می نمایند.