نکات و مراقبت های بعد از عمل زیبایی بینی
بینی فانتزی و نیمه فانتزی چه تفاوت هایی دارد

نکات و مراقبت های بعد از عمل زیبایی بینی

18 شهریور 1400 جراحی زیبایی بینی مقالات

نکات و مراقبت های بعد از عمل زیبایی بینی که باید رعایت شود

 

عمل جراحی رینوپلاستی اصلاح ساختمان خارجی بینی برای رفع نقص های زیبایی یا عملکردی مادرزادی و اکتسابی بینی است. اما بعد از جراحی رینوپلاستی باید یک سری نکاتی را رعایت کرد تا بهبودی کامل حاصل شود  عمل بینی  خود را به هرکسی ندهید :

استراحت بعد از عمل بینی 

روز اول استراحت کامل داشته باشید و از رژیم غذایی مایعات سرد استفاده کنید.

مراقبت های بعد جراحی بینی

 

کمپرس یخ بعد جراحی بینی

کمپرس سرد تا ۴۸ ساعت اول (قبل از در آوردن تامپون ها) هر دو ساعت یکبار به مدت ۲۰ دقیقه روی کبودیها و کمپرس گرم ۴۸ ساعت دوم (بعد از در آوردن تامپونها) برای کم کردن کبودی وتورم به همان صورت استفاده گردد.

داروهای تجویز شده توسط پزشک مرتب مصرف شود و از مصرف داروهای اضافی خودداری نماید.

حتما بخوانید : تفاوت های بین ژل و بوتاکس در چیست؟

 

نکات مهم بعد از جراحی عمل بینی

بالا نگهداشتن سر بعد جراح بینی

استراحت به حالت نیمه نشسته واز دو عدد بالشت درزیر سر استفاده گردد و از پایین نگه داشتن سر به مدت طولانی خودداری شود.

فعالیت بدنی شدید نکنید

تا یک هفته استراحت نسبی داشته باشید ، از فعالیتهای جسمی زیاد ،ورزش کردن ،بلند کردن اجسام سنگین خوداری و بیشتر استراحت کنید.

 جویدن آدامس بعد جراحی بینی

از مصرف غذاهایی که نیاز به جویدن زیاد و پرقدرت دارند، بپرهیزید، خصوصا در خلال هفته اول، مصرف مایعات و غذاهای نرم توصیه می‌شود. جویدن آدامس را در ماه اول فراموش کنید.

از خوردن غذاهای سفت که به جویدن زیاد نیاز دارد خودداری و از غذاهای نرم و میکس شده استفاده کنید.

 

حتما بخوانید : بینی فانتزی و نیمه فانتزی چه تفاوت هایی دارد

 

مسواک زدن بعد از جراحی بینی

دندانها را با مسواک کودک و نرم و با ملایمت مسواک کنید.

 

 • مراقبت های یعد عمل بینی

   مراقبت های یعد عمل بینی

استفاده از  عینک بعد از  عمل بینی

به منظور مراقبت بعد از عمل بینی تا زمانی که گچ بر روی بینی شما قرار دارد، می توانید از عینک استفاده کنید. پس از برداشتن گچ بینی، باید به مدت حدود 6 هفته سعی کنید عینک شما بر روی پل بینی قرار نگیرد. می توان آن را از پیشانی آویزان کرد یا بر روی استخوان گونه قرار داد. مراقبت بعد از جراحی بینی بسیار مهم است چون فشار ایجاد شده از طریق عینک بر روی بینی می تواند شکل بینی را تغییر دهد. روز پس از عمل جراحی می توانید از لنز طبی استفاده کنید.

 فین کردن بعد جراحی بینی

از آنجا که در خلال 3 هفته اول بعد از عمل، مخاط بینی بسیار حساس و آسیب‌پذیر است، طی این مدت باید از فین کردن اجتناب کنید و ترجیحا از راه دهان نفس بکشید. هنگام عطسه دهان باید باز باشد تا هوای پرفشار از راه دهان خارج شود و به مخاط بینی آسیب نرساند.

 دوش گرفتن بعد جراحی بینی

بعد از عمل جراحی، 10-7 روز پانسمان ویژ‌ه‌ای روی بینی گذاشته می‌شود (به صورت اسپلینت یا گچ). در خلال این مدت این پانسمان باید خشک بماند، بنابراین باید طوری استحمام کنید که رطوبت به پانسمان روی بینی نرسد.

قبل از برداشتن گچ در صورت نیاز به استحمام ، از وان یا ریختن آب با ظرف روی بدن استفاده کنید. از دوش گرفتن جدا خودداری و زمان حمام کوتاه باشد و از گرمای زیاد و بخار اجتناب کنید زیرا موجب تورم بیشتر بینی خیس شدن پانسمانها خواهد شد.

چه کارهایی به بینی آسیب میزند 

حداقل به مدت دو هفته از خندیدن ، گریه کردن و حرکات اضافی صورت خودداری و در هنگام عطسه از دهان استفاده کنید.

از صحبت کردن طولانی و مکالمات تلفنی و فعالیتهای اجتماعی زیاد حداکثر به مدت دو هفته اجتناب کنید.

 

حتما بخوانید : مراقبت های بعد از جراحی بینی فانتزی و نیمه فانتزی

 

13 توصیه مهم برای بهبود بعد از عمل بینی

 

  اگر با لخته خود در بینی مواجه شدیم چه اقدامی انجام بدیم ؟

هرگاه مسیرهای هوایی بینی مسدود شوند (مثل زمانی که دچار آلرژی یا سرماخوردگی شده اید)، غدد بینی بیش از حد طبیعی موکوز ترشح می کنند. پس از رینوپلاستی بینی، در اثر ورم ایجاد شده، سوراخ های بینی دچار گرفتگی می شوند و در نتیجه باید تا کاهش ورم به مدت چند روز انتظار ترشحات موکوزی بیشتری را داشته باشید. این موکوز ممکن است با خونابه همراه باشد و تا زمانی که ترشحات زیاد و خونریزی شدید نیست، جای نگرانی وجود ندارد.

اگر دچار خونریزی شدید، باید طوری بخوابید که سرتان بالا قرار بگیرد (از صندلی یا بالش استفاده کنید). بر روی بینی و گردن و صورت کمپرس یخ قرار دهید. وارد کردن فشار به دو طرف قاعده ی سوراخ های بینی کمک کننده است. می توان در سمتی از بینی که دچار خونریزی است، از اسپری دکونژستانت استفاده کرد. اگر خونریزی ادامه داشت، به پزشک مراجعه کنید.

 پوشیدن لباس بعد جراحی بینی 

پوشیدن لباس بعد جراحی بینی. حداقل یک هفته از پوشیدن لباسهایی که دکمه ندارند و عبور آن از سر به سختی میباشد خودداری کنید ، همچنین از لباس‌های پلیور یا تی شرت استفاده نکنید .

 دوری از گرما بعد جراحی بینی | تورم بینی با گرما

حداقل به مدت دو ماه از آفتاب ، نورهای قوی ، گرما و حرارت اجتناب کنید ، زیرا موجب تورم بافتها میشود.

به مدت دو ماه از شنا کردن و سونا رفتن خودداری کنید.

 

نمونه کار دکتر محمدی مفرد

نمونه کار دکتر محمدی مفرد

 آِیا کشیدن سیگار بعد جراحی بینی مشکلی دارد ؟ 

مصرف مشروبات الکلی، استعمال سیگار و سایر دخانیات فرایند ترمیم زخم را مختل می‌کند. بنابراین ضروری است از 6 هفته قبل از عمل تا حداقل 3 هفته بعد از آن از مصرف سیگار اجتناب کنید. مصرف الکل احتمال خونریزی بعد از عمل را افزایش می‌دهد

شستشو بینی را فراموش نکنید

بعد از کشیدن تامپونها ، به مدت ۶ ماه بینی را با سرم سدیم کلراید روزی ۳ بار به نحوی که به شما آموزش داده خواهدشد شستشو دهید.

تا۶ماه از ضربه زدن به بینی جدا خودداری کنید . استفاده ازپمادهای ترمیمی فقط به دستور پزشک میباشد.

درصورت بروز هر مشکلی باجراح خود تماس بگیرید.چ

بی خوابی بعد از جراحی بینی

ممکن است برای کمک به خواب بیمار در شب، داروی آرام بخش تجویز شود. باید به خاطر داشت که مصرف این داروها باعث می شود که برخی افراد روز بعد از جراحی بینی احساس ضعف و سرگیجه داشته باشند. فردی که از این داروها مصرف کرده است، نباید رانندگی کند و یا سایر کارهایی که به تمرکز ذهنی بالایی نیاز دارند، انجام دهد.

دیمن هیدرینات و دیفن هیدرامین از انواع داروهای آنتی هیستامین هستند که دارای خاصیت آرام بخش جزئی هستند و می توان آن ها را بدون تجوز پزشک نیز تهیه کرد. از این داروها نیز می توان استفاده کرد.

افسردگی

پس از عمل جراحی بینی طبیعی است که برخی افراد دچار افسردگی جزئی شوند. فرد باید بداند که اگر چنین حالتی اتفاق افتاد، وضعیتی موقتی خواهد بود و به زودی برطرف خواهد شد.

این عارضه برای همه یکسان نیست، افسردگی به شیوه و شدت‌های مختلفی بروز می‌کند. برخی از علل بیشتر شایع افسردگی که باید مراقب آن بود عبارتند از:

 • مشکل در تمرکز یا گرفتن تصمیم
 • افزایش در خستگی و پایین بودن انرژی برای مدتی طولانی
 • احساس عذاب وجدان یا کلافگی
 • احساسات مداوم منفی یا بدبینانه
 • بی‌خوابی
 • خواب بیش از حد
 • حساسیت بیش از حد
 • بی اشتهایی
 • اشتهای بیش از حد
 • کاهش علاقه نسبت به برخی فعالیت‌ها

جدول زمانی بهبودی پس از عمل جراحی تیغه ی بینی

روز اول:

به خانه باز می گردید. تا حدی به گرفتگی بینی دچار خواهید شد. پانسمان زیر بینی باید در مواقع لزوم تعویض شود (اغلب 10 تا 20 بار).

روزهای 2 تا 5:

مشکل اصلی در این زمان گرفتگی بینی است.

روزهای 5 تا 7:

پانسمان داخلی بینی توسط جراح برداشته می شود. گرفتگی بینی تا حد زیادی کاهش می یابد.

روزهای 7 تا 10:

گرفتگی بینی کمی بدتر می شود.

هفته ی 3 تا 4:

تنفس از طریق بینی تا حد زیادی بهبود می یابد.

به خاطر داشته باشید: چنانچه نگرانی یا سوالی دارید، می توانید در هر زمان با بیمارستان یا کلینیک تماس بگیرید. می توانید در تمام دوره ی بهبودی و مراقبتهای بعد از عمل بینی و از اولین جلسه ی مشاوره تا بهبودی کامل بینی، برای طرح سوالات خود و کسب اطلاعات لازم، با مطب جراح متخصص زیبایی تماس بگیرید.

 از دیگر مراقبت های بعد از جراحی بینی :

 • در ساعات اولیه بعد از جراحی بروز سرگیجه و تهوع با شدت کم طبیعی است.
 • اگر بعد از جراحی احساسی گلو درد دارید و یا حس می کنید سرما خورده اید نگران نباشید، این حس به خاطر استفاده از لوله بیهوشی طی عمل جراحی به وجود می آید.
 • مصرف مایعات گرم و سوپ به بهتر شدن شرایط کمک می‌کند. به هیچ وجه  غذاهای سفت مثل گوشت کبابی و یا سبزیجات سفت که نیاز به جویدن زیاد دارند مصرف نکنید.
 • برای رفع کبودی محل جراحی که گاهی تا زیر چشم هم کشیده می شود، از کمپرس یخ کمک بگیرید. تورم و کبودی ظرف ۷۲ ساعت تا حد زیادی کاهش می یابد.
 • ممکن است تا ۴۸ ساعت از بینی خون آب خارج شود. به هیچ وجه از دستمال کاغذی استفاده نکنید، چون می تواند باعث بروز عفونت شود. استفاده از گاز استریل بهترین روش برای رفع خون آب است.
 • حین استراحت و خواب، دراز کشیدن به صورت طاق باز بهترین حالت است، به هیچ وجه به پهلو نخوابید.
 • در روزهای ابتدایی بعد از جراحی همواره با استفاده از چند بالشت سر خود را در موقعیتی بالاتر از سایر اعضای بدن قرار دهید.
 • فریاد نزنید و از صحبت کردن با صدای بلند نیز پرهیز کنید.
 • با شدت زیاد نخندید.
 • پس از گذشت ۴۸ ساعت اولیه بعد از عمل نیاز است که بینی خود را با سرم شستشو دهید پزشک شما را در این مورد راهنمایی می کند و روش انجام کار و میزان استفاده از سرم را به شما یادآوری میکند. برای این کار از سرنگ تکراری استفاده نکنید و پس از هر بار شستشو سرنگ خود را عوض کنید.
 • هنگام مسواک زدن با دقت و آرام مسواک بزنید تا ضربه ای به لبها و لثه ها وارد نشود.
 • بدون تجویز جراح دارو مصرف کنید و داروهای تجویزی را در زمان مقرر استفاده کنید. اگر مشکل معده دارید حتما با پزشک خود در میان بگذارید و از مصرف دارو ها با معده خالی پرهیز کنید.
 • در هفته اول هنگام استحمام کل سر و صورت را نشویید و به شستن موها و بدن به صورت جداگانه اکتفا کنید. اجازه ندهید گچ بینی خیس شود.
 • معمولاً اولین ویزیت پزشک هفت روز بعد از جراحی است، که طی آن گچ بینی برداشته می‌شود و بخیه ها کشیده می‌شوند. بخیه های داخلی جذبی هستند و نیاز به کشیدن آنها نیست.
 • از انجام ورزش‌های شدید اجتناب کنید تا زمانی که پزشک اجازه این کار را بدهد.
 • تا سه ماه از عینک طبی و تا شش ماه از عینک آفتابی استفاده نکنید.
 • تعویض چسب بینی ابتدا توسط پزشک انجام می شود. پس از آن خود شما می توانید این کار را انجام دهید، البته با مشاوره پزشک.
 • بیمار تا یک هفته بعد از جراحی مجاز به مسافرت رفتن نیست. حتی مراجعه کنندگانی که از سایر کشور ها برای عمل جراحی به ایران می آیند باید برای بازگشت تا یک هفته بعد از عمل جراحی صبر کنند.

 

با انتخاب پزشک مناسب و رعایت نکات بعد از جراحی بینی به فرم دلخواه خود خواهید رسید.

در آخر اینکه :

 • برای اینکه بتوانید نتیجه دلخواه را بگیرید باید دستورات پزشک را کامل رعایت کنید. تا بدست آمدن نتیجه نهایی بینی حداقل گذر از زمان ۶ ماه و حداکثر ۱ سال می باشد ، اگر بینی خود را عمل کردید میتوانید نحوه چسب زدن بینی را مشاهده کنید یا روی لینک کلیک کنید .

 

نمونه جراحی بینی دکتر امیر حسین محمدی مفرد

 

مراقبت های بعد عمل بین و اقدامات مورد نیاز

اگر نیاز به دیدن نمونه کار بیشتر از دکتر امیر حسین محمدی مفرد دارید حتما به گالری سایت سر بزنید .
 • متخصص فک ، صورت و پلاستیک بینی
 • مدرس و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی
 • جز رتبه های برتر آزمون برد تخصصی

همچنین شما میتوانید از مشاوره رایگان در تایم های مشخص شده شنبه، دوشنبه، چهارشنبه 15 الی 18 بعدازظهر در این کلینیک زیبایی بهره مند شوید ، برای در یافت مشاوره رایگان میتوانید با شماره tel:09215256755 تماس بگیرید و یا فرم زیر را پر کنید .

 

دریافت نوبت

لطفا هنگام دریافت نوبت این نکات را در نظر داشته باشید

 • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید زیرا قبل از دریافت نوبت می بایست آدرس ایمیل و یا شماره تماس شما تایید شود.
 • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.

زمان ترجیحی*